• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Oylat

  Oylat Ormanı Yolu, Oylat Şelale Yolu  Oylat Hamamı, Oylat Kaplıcaları Oylat Orman Tahta Köprü, Şelale Yolu

Bu yazıda sizlere 8 – 10 yaşlarında ailemle gittiğim, hayal meyal hatırladığım, daha sonra geçen yıl bayram tatilinde, hem İstanbul’a yakınlığından hem de kaplıca merakımdan gittiğim oylat seyahatimden bahsetmek istiyorum. Oylat’ı merak edip bu yazıyı okuyanların sorularını da her zaman cevaplamak için burada olacağım. Eee ne demişler, yediğim içtiğim benim olsun. Ben size gördüklerimi anlatayım...

Oylat Nerededir?

İstanbul dan yola çıktığınızı varsayarsak, (eğer İstanbul dışından yola çıkıyorsanız bursayı bulmanız yeterli) doğru deniz otobüsüyle veya feribotla bursaya. Artık hangisi cüzdanınıza, mevkinize, zevkinize uyarsa. Bursa – Eskişehir yolundan inegöl’e doğru devam ediyoruz. İnegölü geçtikten sonra (bursa tarafından geliyorsak  hiç paniklemiyoruz. Bi 27 km yolumuz daha var. Zaten epey bir levha size yardımcı olacak. Buraya kadar iyi hoş. Esas mesele dağ yoluna girdiğinizde. Yol ıssız bildiğiniz dağ yolu. İlk defa gidiyorsanız, hele gece ise ışıklı otobanlardan sonra epey kaybolma hissi yaratıyor. Siz beni dinleyin. Nadiren karşısınıza çıkan levhalarıda kontrol edip tereddüt etmeden devam edin yolunuza. İşte o yolun sonu oylat kaplıca tesisleri.

Oylat kaplıcalarına ne için gidilir?

• Eklem iltihaplanmaları, tansiyon rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, felç, stres bozuklukları, siyatik, nefrit, romatizma, ağrılı sinir rahatsızlıkları, kireçlenme, kadın hastalıkları, çocuk felci için,
• Kaplıca sularında arınmak ve yenilenmek için,
• Mükemmel dağ manzarası için,
• Türkiye’nin en büyük 3. mağarası olan Oylat Mağarası’nı (665 m uzunluğunda, inanılmaz sarkıt ve dikitlere sahip muhteşem bir mağara) görmek için,
• Yürüyüş için,
• Dağın ve ormanın içindeki yürüyüş parkurunun sonundaki şelale için,
• Şifalı sularla ve işin erbabına masaj ve cilt bakımı yaptırmak için,
• Her keseye uygun olduğu için,

 Oylat Şelalesi Oylat Mağarası Girişi  Oylat Deresi

Oylat kaplıcalarında nerede kalınır?

Eğer biraz hesaplı olsun derseniz, Büyük otelde kalınır. Büyük otel eskidir ama hem suyu en bol hem de hamamı en büyük oteldir.
Eğer çok kalabalıksanız ve otelden çok ev rahatını tercih ediyorsanız oylat ta apartlar da bulunmaktadır.
Eğer benim param var, tatile harcamayacağımda nereye harcayacağım derseniz, Çağlayan yeni otelin jakuzili odaları kalmaya değer. Bu otelin bir diğer özelliği de uçuruma bakan enfes manzarası. Sonra benim gibi vah vah vah niye bu otelde kalmadım demeyin. Nitekim en yakın arkadaşım daha sonra oylatı kendine ikinci adres bellemiş,  bu manzarayı ve  jakuziyi her fırsatta bana anlatmaktan geri kalmamıştır.
Bunun haricinde 2 oteli daha bulunmaktadır. En iyisi ben size sitesinin linkini vereyim. Gönlünüze göre fiyatları da otelleri de karşılaştırırsınız.


Web Sitesi: http://www.oylatkaplica.com/yeni_caglayan.html

Oylat kaplıcalarına hangi mevsim gidilir?

Ben sonbaharda gittim muhteşemdi. İlkbaharda gittim yine muhteşemdi. Yaza ve kışa kısmet artık.

Oylat kaplıcalarında ne yenir, ne alınır?

İnegöl’den geçerken mutlaka İnegöl köfte. Kaplıcada alabalık. Mutlaka çevredeki çay bahçelerinde kaynak suyuyla demlenmiş çay. Oylat meydandaki fırından odun ateşinde pişmiş sıcak ekmek, çevre köy tezgahlarından bal, reçel, tarhana.

  Oylat Mağarası Yolu Oylat MağarasıOylat Şelalesi

Oylat kaplıcaları su değerleri:

Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün Oylat Kaplıcaları ile ilgili yapmış olduğu tahlile göre Oylat Kaplıca suyunda kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, demir aleminyum katyonları, sülfat, hidrokarbonat, klorür, nitrat, hidrofosfat, hidroarsenat, metasilikat asidi, serbest karbondioksit gibi anyonlar bulunmaktadır. Radyo aktivitesi 10, eman reaksiyonu (PH) 7,3 olan suda bir miktarda krom bulunmaktadır. Oylat Kaplıcası sıcak ( Hipertermal) oligometalik kalsiyum sülfatlı ve radyoaktif sular grubuna girmektedir.

Oylat kaplıcalarının efsanesi:

Oylat'ın tarihi Bizans dönemine kadar uzanan ilginç bir öyküsü vardır; Bizans İmparatorluğu zamanında İnegöl Civarı'na hakim olan Tekfur'un bir kızı vardır. Günün birinde bu kız hastalanır, yatağa düşer. Zamanın hekimleri Tekfur'un kızının derdine çare bulamazlar. Hastalık çok uzun sürer. Tekfur cok sevdiği kızının ızdıraplarına tahammül edemez. Hastayı tedavi eden hekimler kızı göz önünden uzaklaştırmak ve son bir
tedavi şansı vermek üzere ormanın içindeki o zaman için adsız olan bu ılıcaya gönderilmesini tavsiye ederler. Kızı buraya getirirler, kendisinin son günleri olduğuna inanarak "ölyat" deyip bırakırlar. Çaresiz bir derdi olduğuna inanılan Tekfur'un kızı her gün bu sularda yıkanır. Gün geçtikçe iyileşir ve eski sağlığına kavuşarak babasının sarayına geri döner. O gün bu gündür Ölyat kaplıcası civar halkı tarafından bir şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su yine o sudur, fakat zaman Ölyat'ı Oylat yapmıştır. İnegöl, Yenişehir, Bilecik ve Pazaryeri'nde hala bir kısım halk Oylat'a Ölyat demektedir.

Oylata giderken vaktiniz varsa bursaya varmadan izniğe uğramakta fayda var ama bu başka bir hikaye.

İhtiyaç Odası’nın Notu:

Son zamanlarda gözde bir mekan olduğundan mutlaka önceden rezervasyon yaptırınız.

Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama