• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Likya Turu

LİKYA TURU

Uzun ve yorucu bir çalışma döneminin sonunda Mayıs ayının başlarında tatil planları yapılmaya başlanıldı. Pek çok doğal güzelliği bir arada görebileceğimiz tur tatili fikri ile çeşitli tur şirketleri arayışlarına başladık. Arzumuz PAMFİLYA turu ile tatilimizi değerlendirmekti. Tur şirketlerini aramakta geciktiğimiz için PAMFİLYA turu için bize kadar yer kalmamıştı. Bu acı tablonun varlığına tur şirketlerini ziyaretimiz sırasında öğrendik. ANITUR yetkilisi ile görüşmemiz sırasında kendileri PAMFİLYA TURU için yer kalmadığını belirtti LİKYA TURU’nu tercih ettiğimiz taktirde PAMFİLYA turundan daha eğlenceli ve renkli bir tatilin bizleri beklediğini söyledi. Sezar’ı öldür ama hakkını teslim et derler ya gerçekten de sonuna kadar haklıymış.  4 gece 6 gün sürecek tatil keyfimiz bu şekilde başladı.
 

1. VE 2. GÜN

 
Bavullarımızın hazırlanması ile birlikte 02:00 civarlarında İSTANBUL-KOCAELİ üzerinden hareket eden otobüsümüz  BURSA ALMİRA HOTEL’in önünden bizleride kafile kadrosuna dahil etti. Bursa-Balıkesir –İzmir güzergahını takiben Selçuk’a vardık. Selçuk-DALYAN arasında güzergahımız üzerinde 1.000.000 yıl yaşındaki taşları görüntüledik. Rehberimizden alınan bilgiler ışığında bu bölgede  turistik ziyaret etkinlikleri düzenlenecekmiş

Likya Turu

 
Likya Turu
 

DALYAN TEKNE TURU

 
Yolculuğumuzun devamında Karia Uygarlığının önemli kentlerinden biri olan KAUNAS ANTİK KENTİ’nin karşısında, bugün balık kapanlarıyla meşhur DALYAN tekne turumuza çıktık(1.TEKNE TURU).Sazlıklar arasından geçerek M.Ö 4.yy tarihlenen DALYAN’ın simgesi KRAL KAUNAS Mezarlarını gördük
 
Likya Turu
 
Karialılar ölümden sonra yeniden yaşama inandıkları için özellikle krallıları bu mezarların yapılamasını istemişler. Değerli eşyalarını da bu mezarların içerisine bırakılmasını vasiyet ediyorlarmış. Benim yurdumun bazı uyanık vatandaşları bu değerli eşyaları alabilmek için mezarlara zarar vermişlerdir. Anlayacağınız her şeyde olduğu gibi burada da tarihi mirasımıza sahip çıkamamışız. Meraklısı o dönemde bu kayaların nasıl işlendiğini sorgulayabilir. Tepeden halatlarla sarkıtarak bu mezarların sütunlarını işlemişler. En üstteki mezarlar krallara aittir, tabana doğru indikçe o dönemin ahalisinin de mezarları bulunmaktadır.
Kral KAUNAS mezarlarıyla vedalaşarak Caretta –Caretta Kaplumbağlarının Akdeniz’de en önemli üreme alanı olan İZTUZU PLAJI’na hareket ettik. CARETTA-CARETTA KAPLUMBAĞLARI’nı bizim gibi meraklı ziyaretçilere göstermek için yetkililer mavi yengeci kullanıyorlar. Mavi yengeç, CARETTA-CARETTA KAPLUMBAĞLARI’nı  en sevdiği besin kaynağıdır.

Likya Turu

Likya Turu
 
İztuzu Plajı’nın güzel sahilini ve suyunu, tadından yenilmez nitelikteki eşsiz karelerle sizlere sunuyorum.
 
Likya Turu

 
Likya Turu
 
İZTUZU PLAJI’nın tarif edilemez güzelliklerini ardımızda bırakarak marinasında pahalı tekneleri ve güzelliği ile herkesi büyüleyen GÖÇEK’e uğradık.

 Likya Turu

 Likya Turu
 
GÖÇEK turu sonrasında FETHİYE ÇALIŞ PLAJI’ndaki HOTEL SEVİ LİFE’a hareket ettik. Günün yorgunluğu ile akşam yemeği sonrasında bize ayrılan odalarımıza çekilerek dinlenme fırsatını yakaladık.

3.GÜN

 
3.günün sabahında kahvaltılarımızı yaptıktan sonra 08:00’de rehberimizin deyimiyle otobüsümüzün tekerleği döndü.  Rotamız ülkemizin tanıtımlarında yer alan ÖLÜDENİZ’dir. ÖLÜDENİZ iki bölgeden oluşmaktadır. Belcekız Plaj kısmı ve esas lagün  kısmı olan ÖLÜDENİZ’den oluşmaktadır. Özellikle Belcekız tarafında yüzmeyi düşünenleri önceden uyarmakta fayda var, kıyıdan denize doğru 2 kulaç atarsanız su seviyesi boyunuzu geçebilir. Lagun kısmında böyle bir durum söz konusu değildir
 
 Likya Turu
 
 Likya Turu
 
Likya Turu
 
Dileyenler,  sabah erken saatte otelinden alınmak kaydı ile  1975 metre yüksekliğindeki  BABADAĞ’dan yamaç paraşütü ile atlayabilirler.
 
Likya Turu
 
Likya Turu
 
Ölüdeniz’deki yüzme molasının ardından teknelerimize binerek(2.tekne turu) Tiger Kelebekleri’ni görmeyi düşündüğümüz Kelebekler Vadisi Tekne turumuza çıktık. Yolculuğumuz sırasında Soğuksu, Koyunda yüzme molası verildi.

Likya Turu
 
Kelebekler Vadisi turunda TİGER KELEBEKLERİ ile karşılaşmak istiyorsanız Mayıs ayı içerisinde gitmeniz gerekiyor. TİGER KELEBEKLERİNİ görmeden maalesef bu vadide ilerleyiş pek anlamlı olmuyor. Vadide ilerlemeye devam ettiğiniz taktirde şelale ile karşılaşacaksınız.  Başka kafildeki turistlerden birinin bu şelale konusunda getirdiği yoruma ne dersiniz? Biz şelaleye doğru ilerleyiş içerisindeyken güzel ülkemin bu güzel vatandaşı bana dönerek’ abi boşuna ilerlemeyin, ben gördüm tepeden 20 litrelik damacanalarla yukarıdan su döküyorlar ben gördüm’ dedi. Yoruma herhalde gerek olmadığını düşünüyorum.
 
 Likya Turu
 
Likya Turu
 
KELEBEKLER VADİSİ turunun ardından St. Nicholas Adası’na vardık. St. Nicholas  bugün bizim bildiğimiz Noel Baba’dır. Bu adada 3 veya 4 nolu kiliseye kadar çıktığınız takdirde inanılmaz bir doğa manzarası ile karşılaşacaksınız.
 
Likya Turu
 
3.günün gezi tur programının sonlanması ile birlikte otelimize dönerek kaldığımız oteli müthiş havuz manzarası eşliğinde görüntüledik
 
Likya Turu

Likya Turu

 

4.GÜN ONİKİ ADALAR TEKNE TURU

 
07:00-08:00 saatleri arasında bu gerçekleştirilen sabah kahvaltısı sonrasında yine tekerimiz 08:00’de motordan aldığı tork gücü ile eyleme geçti.  Günün tekne programı ; Kızılada, Göcekadası, Tavşanadası, Yassıcalar Adası, Katrancı Adası, Şovalye Adası ziyaretlerini içermekteydi.  Tabii ki bu adacıkları panoramik keşif sırasında yüzme molaları vermek de adettendir.
 
 Likya Turu
 
Likya Turu
 
 
ONİKİ ADALAR tekne turu dönüşünde Fethiye merkezde serbest tur zamanımız oldu. Bu zamanı değerlendirmek için TELMESSOS tiyatrosunu ziyaret ettik
 
 Likya Turu
 
Likya Turu
 
Fethiye merkezde Fethiye’ye ismini veren Fethi Bey’in heykelini görüntüledik.
 
Likya Turu
 
Fethiye merkezde serbest zamanda çektiğimiz serbest fotoğrafları altta bulunmaktadır.
 
Likya Turu
 
Likya Turu
 

5.GÜN SAKLIKENT-KAPUTAJ PLAJI-KEKOVA TEKNE TURU-KAŞ

Sabah aldığımız açık büfe kahvaltı sonrasında Eşen Çayı ile bütünleşen Saklıkent Kanyonu’na vardık. Saklıkent Kanyonu gerçekten ülkemizin güzide yerlerinden biri olduğunu görünce daha iyi anladık.
 
 Likya Turu
 
Likya Turu
 
Likya Turu
 
Kınık-Kalkan güzergahını takip ederek dünyanın en seksi plajı olarak nitelendirilen Kaputaj Plajı’na ulaştık.
 
Likya Turu
 
Likya Turu
 
Güzergahımız üzerinde ülkemize en yakın ada olan MEİSS Adası’nı görüntüleme fırsatını yakaladık
 
Likya Turu
 
Kekova Tekne turuna çıktık. Kekova tekne turu sırasında ilk olarak Hamidiye Koyu’na uğradık.
Batık Şehri görüntüledik. Batık Şehir aslında günümüzde bile keşfedilmeyi beklemektedir. Maalesef ülkemizde su altı dalışı anlamında gelişmişlik olmadığından tam anlamıyla keşfi gerçekleştirilememiştir.
 
Likya Turu
 
Turumuz sırasında ekmeğini sudan çıkarmaya çalışan kadınları görüntüledik. Yakın zamanda TRT’de izlediğim belgeselde o bölgenin kadının ele alındığını izlemiştim. Ve yine o programda balıkçı kadın yüzme bilmediği ama ekmek parası kazanmak için denize açılmak zorunda olduğunu belirtmişti. Bu da kadınlarımızın azmini ve yeri geldiğinde nelere katlanabildiğinin açıkça delili değil midir?
 
Likya Turu
 
Tekneden inip karaya ayak bastığımızda yurdumuzun küçük ve şirin bir köyü olan ÜÇAĞIZ KÖYÜ’nü keşfetme fırsatını bulduk.
 
Likya Turu
 
Dönüş rotamızda KAŞ ziyaret edildi. 
 
Likya Turu
 
Bu kadar yoğun bir gün programında akşam yemeği sonrasında ayaklarımızda tatlı bir yorgunluk ve yüzümüzde hoş bir tebessümle günü sonlandırdık .


6.GÜN AZMAK ÇAYI TEKNE TURU – DİLEYENE GÖKOVA TEKNE TURU

Gün programı yazıma başlamadan önce şunu bütün içtenliğimle dile getirebilirim bu turu bu kadar anlamlı kılan 6. Günün programıdır diyebilirim. Gökova Tekne Turu tur programındaki genel gidere dahil değildir. Arzu edenler için ilave ücret alınmaktadır. Bu tura dahil olduysanız GÖKOVA TURUNA’na dahil olmadı iseniz birşeylerin eksik kaldığını hissedebilirsiniz. Gökova tekne turu yolunda rehberimiz bizler için bir sürpriz hazırlamıştı. Güzergahımız üzerinde YEŞİLÇAM filmlerimizde çok sıklıkla kullanılan, bayan baş rol oyuncularımızın dillere destan koşuları ile aklımızda kalan AŞIKLAR YOLUNA uğradık
 
Güzergahımızı takip ederek Gökova Körfezindeki Akyaka Kasabası’na vardık. Akyaka Kasabası  mimarisi üzerinde durmamız gerekiyor.  Bu evlerin mimarisi Nail Çakır Han tarafından gerçekleştirilmiştir. Nail Çakır Han esasında mimarlık yüksek öğrenimi olmayıp Uluslararası mimari ödülünü kazanan tescilli bir mimarımızdır. Kendisi ülkemizin yetiştirdiği ilk bayan arkeoloğumuz olan Halet ÇAMBEL ile evlenmiştir. Akyaka kasabamızda pancar motorlu teknelerimize binerek Azmak Çayı’nın serin sularına açıldık. Suyun altındaki flora ve faunasını 5 metre derinlikteki manzarayı seyrederken biz neden burada yaşamıyoruz diyeceksiniz.

Gökova tekne turunda Sedir Adası’na vardık Sedir Adası Antik Tiyatrosu ve parmak ısırtacak güzellikteki güzeller güzeli Kleopatra Plajı görülesi ören yerlerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Bu arada Kleopatra Plajı bildiğiniz plajlardan oldukça farklı olduğunu sizlere bildirmem gerekiyor. Uyulması gereken bazı hususlar vardır. Resimde bunu tabela üzerinden görebilirsiniz. Klepatra Plajında verilen molanın ardından Akyaka Beldesi’ne teknemiz ile geri döndük.  Akyaka Beldesinden bedenen ayrılıp ruhumuzu Gökova Körfezi’nde bırakarak Bursa’ya doğru yola çıktık. Bu değerli organizasyon için ANI TURA sonsuz teşekkürlerimizi ileterek bir başka anı yazımızda adostlarım görüşmek dileğiyle şimdilik hoşçakalın.

Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama