• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kayseri Erciyes Kayak Tatili

Aylar öncesinden kampanyalı olarak aldığımız 2 adet uçak biletim var. Biri İstanbul'dan Kayseri'ye gidiş, diğeri Kayseri'den İstanbul'a dönüş. Başlar başlamaz yararlı bir bilgi vermek istiyorum. Kayseri'den İstanbul Atatürk Havalimanı'na haftanın her günü Türk Hava Yolları ile; yine haftanın her günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na ve İzmir'e cumartesi hariç her gün Pegasus ile  uçabilirsiniz. Uçuşlar karşılıklıdır.

Türkiye'de şirketlere göre tarifeli uçuş noktalarını, Türkiye Havalimanı Haritası'nda görmek için tıklayınız.

Aslında ben kayak bile sevmem ama en yakın arkadaşım her yıl 1 haftalık yıllık iznini kayak tatiline ayıracak kadar seviyor bu sporu. Daha yaz aylarının sıcak günlerinde Aralık ayı için Kayseri'ye uçak bileti almayı teklif ediyor bana ve bazı arkadaşlarıma. 4,5 ay öncesinden de Pegasus Havayolları çok güzel bir kampanya yapmış uçak biletlerinde. Uçak biletlerimiz 20 TL'ye geliyor. Oldukça cazip. Hem uçak biletlerinin bu kadar uygun olması, hem de arkadaşlarımın kayak sevmememe rağmen bu tatile katılmam için ısrar etmesi ve en önemlisi bu kadar seyahat etmeme rağmen yurtdışına bile otobüs ile seyahat etmiş  olduğumdan ilk uçak deneyimini yaşama merakı, bana Kayseri Erciyes tatilinin yolunu açıyor.

22 Aralık 2011 Perşembe günü 20,10'da Sabiha Gökçen'den kalkacak uçağımıza binebilmek için 18,00 civarı havaalanındayız. İstanbul trafiği bize öyle zor anlar yaşatmış ki zamanında, geç kalırız korkusuna çok erken gelmişiz. Hatta o kadar erken gelmişiz ki daha uçuşumuzun sistemde kontrolleri bile açılmamış. Hemen burada benim gibi dakik ve aceleci insanlar için belirtmek lazım. Pegasus Havayolları'nda uçuş kontrol bilgileri sistemde uçuştan 2 saat önce açılıyor. Yani 2 saatten de önce havalimanı'nda olursanız ne bagajlarınızı teslim edebilirsiniz, ne de biletinizi alabilirsiniz. Gerçi bu yurt dışı uçuşlarda ve diğer havayolu şirketlerinde nasıldır bilemiyorum. Benim deneyimim şimdilik Pegasus Havayolları ve iç hatlarla sınırlı. Havaalanı'da epey sıkıcı saatler geçirdikten sonra bagajlarımızı teslim etmek için Pegasus Havayolları'nın gişesine gidiyoruz. Buradabir önemli bilgi daha vermek istiyorum. Eğer önceden uçak biletinizi aldığınız hava yollarının sitesi'nden online check in yaparsanız, Havalimanı’nda hiç sıra beklemek zorunda kalmazsınız. Hatta uçağa verecek bagajınız yoksa, biletinizi bilgisayarınızdan veya Havaalanı’ndaki bilet otomatlarından yazdırarak direkt ikinci kontrol noktasına gidebilirsiniz. Bu da sizin sadece uçağın kalkışından yarım saat önce hava limanında olmanızı gerektirir ve epey zaman kazandırır. Zira bizim bagajlarımız olmasına rağmen diğer kalabalık gişe sıralarını beklemeden hemen online check-in gişelerinden biletimizi alıp, bagajlarımızı teslim ettik. 
Arkadaşımın yanında bulunan kayak takımının ekstra bagaj sayıldığını ve bunun için ekstra ücret ödememiz gerektiğini de burada öğrendik. Biz bunun kayak takımının kırılabilecek eşya durumuna girdiğinden ve garantili taşıma yöntemi olduğunu düşünürken, aslında sadece ekstra bagaj uygulaması olduğunu öğreniyoruz. Zaten Kayseri Havalimanı'nda özel taşımaya uygun şartlar olmadığından sigortalı bir taşıma uygulaması mümkün değilmiş. Arkadaşım kayak takımının taşınması için 38 TL ekstra ücret ödüyor.
Sonunda ilk uçuşumun malum gerginliği ve heyecanı ile uçağımıza biniyoruz. İlk kez uçağa binen bendeniz için uçak tam bir hayal kırıklığı. Otobüs seyahatlerinde, zamanımızda tek kişilik ve geniş koltuklarda, bedava internet, tv kanalları, müzik kanalları, seyredemeyeceğiniz kadar çok film seçeneği ve saat başı ikramlara alışmış olduğumdan haliyle uçak seyahat koşulları bana oldukça geri kalmış geliyor. Bu da büyük bir ironi. Uçakla seyahat etmek zamanın en büyük teknolojisi ve hızına sahip olabilir ama en büyük konforuna sahip olmadığı kesin. Uçakta koltukların en kadar dar olduğunu görünce bir seminer'de Pegasus Havayolları Genel Müdürü'nün yaptığı bir espri geliyor aklıma. ''Koltuklarımız dar ama zamanında kalkıyor'' demişti Pegasus Havayolları Genel Müdürü. Cümledeki her iki durumda doğru. Gerçekten koltuklar çok dar ama gerçekten uçak zamanında kalkıyor. :D Diğer havayolları şirketlerine ait uçakların konfor durumunu yine tek tecrübem bu uçuş olduğundan şimdilik bilemiyorum. Uçağa hiç binmemiş olan insanlar için uçak yolculuğunun 5D sinemadan daha az sarsıntılı olduğunu söylemek lazım. Herhalde uçak yolculuğunun en kötü tarafı kulaklarınızda hissettiğiniz basınç, özellikle de uçak inerken. Kulaklarımda bu kadar basıncı sadece dalış yaparken hissetmiştim. Eee ne de olsa uçağın alçalarak inmesi de bir nevi dalış sayılır. Kulaklarımdaki ağrıyı, koltukların darlığını ve yapabileceğim tek eylemin bir şeyler okumak olduğunu önemsemezsem bu kadar kısa sürede bunca yolu gelebilmek harika bir durum.

22 Aralık 2011 Perşembe günü saat 21:30 ve biz Kayseri'deyiz. Dört bayan seyahat ettiğimizden o kadar çok valizimiz var ki Havaalanı'nda aynı taksiye sığabilmek için ticari otomobil diye tabir ettiğimiz büyük arabalardan olsa keşke diye konuşurken bir bakıyoruz ki Kayseri Havaalanı'nda bulunan tüm taksiler ya Fiat Doblo, ya Renault Kangoo, ya da buna benzer otomobiller. Gerçekten de bindiğimiz Fiat Doblo rahat rahat dördümüzü, dört büyük valizi, bir kayak takımını, altı adet sırt çantasını alıyor. Hemen taksiye doluşup Devlet Su İşleri Kayseri misafirhanesine doğru yola çıkıyoruz. Bu akşam Kayseri'de Devlet Su İşleri Misafirhanesi'nde konaklayıp sabah Erciyes'e doğru yola çıkacağız. DSİ Misafirhanesi'nde yer kalmaz diye 1 ay öncesinden rezervasyon yaptırdık. DSİ Misafirhanesi'nde kamu personeli, DSİ çalışan ve yakınları 25 TL'ye, bu 2 gruba girmeyenler de 30 TL'ye kalabiliyor. Sabah kahvaltısı da 3,5 TL fakat kahvaltıyı çok tavsiye edemiyoruz. Son derece yetersiz bir kahvaltı. Kahvaltı haricinde Kayseri DSİ Misafirhanesi gayet temiz ve sıcak bir yer.
23 Aralık 2011 sabah kahvaltımızın ardından bu sefer bir Renault Kangoo taksi buluyoruz. DSİ Misafirhane resepsiyondakiler sağ olsun, bize taksi durağından özellikle büyük bir araba istiyorlar. Yine tüm eşyalarımızı taksiye yükleyip Kayseri de Develi minibüslerine gidiyoruz. Develi minibüsleri Erciyes'e ulaşmanın en kolay yolu. Develi minibüs Ücreti bir kişi 5 TL. Develi minibüsleri ile yaklaşık yarım saat yolculuk ediyoruz. Erciyes'e çıkan yollar son derece güvenli, ne karadeniz yolları gibi uçurumlar ne de korkunç virajlar  var. Bursalı olduğumdan benim için dağ yolları Uludağ'a çıkan yollar gibi sık ormanlar arasından geçen dik yollar olmuştur hep ama Erciyes'e çıkan yollar yaylalar arasından seyahat ediyormuşçasına açık, geniş, ağaçsız yollar. Yarım saatlik minibüs yolculuğunun ardından 2 gece 3 gün konaklayacağımız Ace Dağ Evi'ne ulaşıyoruz.

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi:


Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi Fiyatlar:

Tam pansiyon konaklama kişi başı 120 TL.

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi Odalar:

Hep neden bütün otel odaları aynı şekilde dizayn edilir diye düşünen bendenizin az da olsa değişik bir tasarım ile gönlümü kazanmıştır Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nin odaları. Genelde asla uzanmadan izlenemeyen iki yatağın  karşısına duvara ve epey yükseğe monte edilen televizyon köşede geniş ahşap bir konsolun üstüne konmuş. Mini buzdolabı da bu ahşap konsolun içinde bulunuyor ve ahşap bir kapakla örtüldüğünden son derece estetik görünüyor. Her zaman yatakların karşısından bulunan şifonyer daraltılarak köşedeki konsolun yanına alınmış ve yatakların karşısına çok rahat 2 adet tek kişilik koltuk konularak rahat, geniş bir süit oda ortamı yaratılmış. Gardrobun yanında valizinizi açabileceğiniz yüksek bir raf bile düşünülmüş. Ayrıntılara önem veren insanlar için 2 gün de olsa, 1 hafta da olsa bu tasarım oldukça rahat ve kullanışlı olacaktır. Ayrıca Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nin odaları son derece temiz ve sıcak oluyor. Odanızda bulunan yedek yastık, battaniye gibi ayrıntılar da çok hoş düşünülmüş. Tesiste 2 süit, toplam 18 oda bulunuyor ve tesisin yatak kapasitesi 60 kişi.

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi Personel:

Birçok otele gittiğinizde kendinizi her zaman müşteri gibi hissedersiniz. Verdiğiniz paraya karşılık hakkınız olan bazı hizmetler vardır. Bazı hizmetler de ekstradır ve siz bu durumu her daim hesaplayıp, hissederek ya hizmetten memnun kalırsınız ya da kalmazsınız fakat kendinizi evinizde hissetmeniz olası değildir. Lakin Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi personeli gerek güler yüzlülük ve kibarlıkları, gerek özel isteklerimize verdikleri cevaplar, gerek ilgileri ile bizi evimizde olmasa da en yakın arkadaşımızın evindeymişçesine iyi hissettirmeyi başardılar. Öyle ki tatil dönüşünde beş yıldızlı bir otelin rahatlığını Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'ne değişemeyeceğimizi fark ettik. Bize her hareketleri ile kendimizi özel hissettiren, her isteğimizi  ciddiye alan, soğukta dolmuş beklemeyelim diye bize arabası ile refakat eden, et yemeği sevmeyen arkadaşımıza aç kalmasın diye personel yemeğinden sebze getiren, büfede kutu ayran bittiğinden mutfaklarında ayran yapıp getiren ve bunun gibi birçok güzel ayrıntı ile gönlümüzü kazanmış Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi personeline buradan teşekkür ederiz.

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi Yemekleri:

Biliyorum ki şu ana kadar bu otel hakkında oldukça övgü dolu sözler yazdım ama inanın hiçbiri abartı değil, zira yazılarımı takip edenler bir tesisten memnun kalmadığımda aynen arkadaşlarıma sızlanır gibi eleştirilerimi yazdığımı da iyi bilirler. Gelelim Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nin yemeklerine. Öncelikle yemekler bizim kaldığımız zaman sezon daha yeni açıldığından olabilir, ya da hep böyle olabilir açık büfe değildi. Bu durumun bizde ilk gün Ace Dağ Evi'nin aşçısının yemeklerini tadana kadar hayal kırıklığı yarattığını itiraf etmek lazım. Öncelikle kahvaltıdan bahsetmek lazım. Ancak siz bir açık büfe'den kahvaltı tabağınızı kendiniz hazırlasanız bu kadar çok çeşit koyabilirsiniz ama yine de bu kadar özel peynirleri bulamayabilirsiniz. Kahvaltı'da 5,6 çeşit çok özel peynir, 2 çeşit zeytin, tereyağ, bal, çokokrem, yumurta, çeşit çeşit buğday ve mısır gevreklerinin hepsi mevcut. Bunun yanında ekstra yumurta mı istediniz hemen masanızda, salatanız mı yetmedi hemen kocaman bir tabak domates salatalık Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi personeli tarafından masanıza geliyor. Yemeklere gelirsek, her öğünde mutlaka bir çorba oluyor ve arkasından yemeğiniz ve tatlınız. Yemeğin ne olduğunun çok önemi yok ama tabakların sunumu lüks bir restoran kalitesinde ve lezzetine değinecek olursak tavuk sevmeyen arkadaşıma pastırmalı, sebzeli tavuk dolma ile tavuğu bayıla bayıla yedirten bir lezzeti var Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nin yemeklerinin. Üstelik bu başarı, bu lezzet yediğimiz her yemek ve tatlıda da tekrarlandı. Buradan Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nin aşçısına da teşekkür ederiz.

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi Aktiviteler:

Kayseri Erciyes Ace Dağ Evi'nde öyle büyük havuzlar, spa merkezleri doğal olarak yok. Tesisin en alt katında bir sauna var. O kadar süre soğukta karla boğuştuktan sonra resepsiyonu arıyorsunuz, sizin için saunayı hazırlıyorlar ve siz hem yorgunluğunuzu atıyor, hem Erciyes'in kuru havasından nem sayesinde kurtuluyor, hem ısınıyor, ter atıyor ve rahatlıyorsunuz. Sauna haricinde 2 adet bilardo masası ve çeşitli oyun makineleri olan oyun salonunda vakit geçirebilir ya da bizim gibi lobideki geniş salonda geç vakitlere kadar kağıt oyunları oynayabilir veya restoranda şöminenin önünde içkinizi içerken arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi:

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'nde toplam 11,2 km kayak pisti, 2 telesiyej, 3 teleski ve 1 adet kızak yapanlar için yürüyen yol bulunuyor fakat biz oradayken bir teleski kapalı idi, bir diğeri de sürekli arıza yaptı. Sanırım sezonun başında kayağa gitmenin eksileri bunlar.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Hayatım boyunca sadece dört kayak merkezi gördüm. Bunlar Uludağ, Kartepe, Bulgaristan Pomporova ve Erciyes kayak merkezleri. Bunların içinde Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'ni farklı kılan diğerlerine göre çok daha tenha ve pistlerinin diğerlerine göre çok daha geniş olması. En azından saatlerce teleski sırası beklemek zorunda değilsiniz. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'nin farklı bir diğer özelliği de toz kar pistlerinin olması. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'nin 'Erciyes Master Plan' projesi ile 2012 yılından itibaren uluslararası turizm noktalarından biri haline getirilmesi planlanıyormuş. Sanırım bu gerçekleştiğinde çok daha organize ama daha kalabalık bir kayak merkezi haline gelecektir. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'nde Aralık ayından Mart ayına kadar kayak yapmak mümkün olabiliyormuş.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri:

Her ne kadar bu gezimizde Kayseri'yi ayrıntılı gezip görmemiz çok mümkün olmasa da, sadece içinden de geçmiş olsak yine de size Kayseri ile ilgili önemli 1,2 bilgi vermek istiyorum. İpek Yolu'nun bir zamanlar Kayseri'den geçmesi kentin pek çok kavim ve medeniyet için eşsiz değere sahip bir ticaret merkezi haline gelmesine yol açmış. Pek çok uzman Kayseri'nin çok eskilerde, henüz 'Mazaka' adı ile anılırken dünya ticaret ve ekonomisinin tek merkezi olduğuna inanıyor. Yani Kayseri'nin toprağında gerçekten de başka bir özellik var. Ticarette başarılı olmuş halkı ile ün kazanmış Kayseri'nin sokakları, dükkânları ve evleri de bu zenginliği yansıtıyor. Yemek yediğimiz bir mekân’ın dekorasyonu buna son derece iyi bir örnektir. Ağır şamdanları, klasik tarzda döşenmiş koltukları, parlak altın rengi çerçeveleri, kaliteli mermer tezgahları ile bir restorandan çok bir sarayı andırıyor mekan. Zira şu an görevi dolayısıyla Kayseri'de yaşayan bir arkadaşımız bize Kayseri'de evlerin de böyle şatafatlı, geniş ve gösterişli dizayn  edildiğini söylüyor. Gelelim Kayseri'nin ünlü yemeklerine... Kayseri pastırmasına zaten bir diyeceğimiz olamaz, yiyenler tadanlar bilirler. Pastırma'nın hası Kayseri'de yapılır. Kayseri Pastırması’nın yanı sıra mantıları ile de ünlü. Sadece klasik Kayseri mantısı ile değil, 36 farklı mantı türü ile ünlü imiş Kayseri.

Kayseri denince akla gelen çok önemli bir konudan bahsetmeden de geçemeyeceğim. Mimar Sinan. Koca Sinan 1490 yılında Kayseri'nin Ağırnas (Agrianos) köyünde doğmuştur. Mimar Sinan'ın bölgede inşa ettiği iki camiden biri olan 1585 tarihli Kurşunlu Camii'nin adı, kurşundan yapılan kubbesinden geliyormuş. Mimar Sinan'ın Kayseri'de bulunan diğer camisi, Osman Paşa Camii ne yazıkki günümüze ulaşamamış. Ünlü mimar'ın Kayserideki bir diğer yapısı ise geçen yüzyılın ilk çeyreğine kadar faal olan ve 1916 yılında yıkılan Hüseyin Bey Hamamı.

En son olarak ta Kayseri'nin ünlü Kapuzbaşı Şaleleri’nden bahsetmek istiyorum. Erciyes Ace Otel'deki odamızda bulunan bir tabloda hayranlıkla baktığımız şelaleleri gidip görmek, çok istememize rağmen, zaman sıkıntısı dolayıyla mümkün olmadı. Küçükçakır köyünün kuzeyinde yer alan Kapuzbaşı şelaleleri, irtifa akışı açısından Niagara, İmatra, Tortum, Düden ve Manavgat'tan daha büyük imiş.  Kapuzbaşı Şelaleleri’nde su yedi farklı kaynaktan akıyor, şelalelerin aktığı derede rafting sporu yapılabiliyor ve Erciyes'e oldukça yakın.


Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama