• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kuşadası Merkez

Tatil Yeri ve Otel Seçimi
Yorucu bir çalışma döneminin ardından hiç tatil umudumuz yokken 'hadi tatile çıkalım' diyip birden tatil planı yaptık kendimize! Malum Ramazan ayı dolayısıyla herkes temmuzda tatile çıkma çabası içine girdi. Bu durum da otel fiyatlarını uçurdu. Hele ki erken rezervasyon yaptırmayıp bizim gibi son dakikaya kaldıysanız fiyatlar epey fahiş oluyor. Fiyattan da öte biz hiç gitmediğimiz yerleri gezip görmek istiyorduk. Bunun için de Kuşadası, Bodrum ve Fethiye arasında kaldık. İnternette Kuşadası'nda bulunan çok uygun fiyatlı otelleri gördük ki, açıkçası bu durum bizi cezbetti. Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere birçok tatil yerindeki otellerden ucuz olan oteller bizde şüphe uyandırdı. Ama hem oteller güzel görünüyor hem de denizi hakkında güzel yorumlar okuyorduk. Sonuç olarak internetten araştırdığımız birkaç otele rezervasyon yaptırdık. Üstelik bizden komisyon da istemediler, sözlü rezervasyonun yeterli olduğunu söylediler. Tabi temmuz ayında birçok tatil beldesinde yoğunluktan dolayı böyle bir lüksünüz olmuyor.  Kuşadası'nda böyle olmasının sebebi çok fazla sayıda otelin bulunması diye tahmin ediyoruz.
Cuma akşamı İstanbul'dan çıktığımız yolculuğumuz yaklaşık 11 saat sonra Kuşadası'nda son buluyor. Buradan minibüslerle elimizdeki adreslerden birine gidiyoruz. Vardığımızda görüyoruz ki rezervasyon yaptırdığımız otellerin hepsi merkezde ve birbirine oldukça yakın. Otelleri tek tek geziyoruz ve birinde karar kılıyoruz. Zaten çoğu otel hemen hemen aynı standartlarda; hepsi havuzlu ve oda + kahvaltı şeklinde hizmet veriyor. Fiyatlar 30-40-50 tl arasında değişiyor. Hatta biz 25tl'ye Er Pansiyon'u çok beğeniyoruz ancak maalesef burada boş yer bulamıyoruz. Adının pansiyon olduğuna bakmayın birçok otelden güzel, temiz ve aydınlık odalara sahip, hatta havuzu bile daha büyük. Kuşadası'na çok erken bir saatte vardığımız için yaklaşık 2 saat  odamızın boşalmasını bekliyoruz. Bu arada 5-10dk.lık yürüme mesafesinde olan Kuşadası çarşıya gidiyoruz. Daha dükkanlar bile yeni açılıyor, sokaklar tenha ancak mekan isimlerinden anlıyoruz ki burada epey yabancı turist var. Fiyat listelerinde yada broşürlerinde türkçe bir şey bulmak pek mümkün değil. Turkish tea, kebbap, doner diye uzayıp gidiyor listeler.

Kuşadası Merkez

Otelimize yerleştikten sonra 8 günlük tatilimizin her anını dolu dolu yaşamak adına hemen ünlü Kadınlar Denizi Plajı(Ladies Beach)'na gidiyoruz. Yine otelimize 5 dk yürüme mesafesinde olan minibüsler aracılığıyla plaja varıyoruz. Minibüs ücretleri 2tl civarında, yok ben yürümek istiyorum derseniz 40-50 dk'lık bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Yollar çok yokuş olduğu için biz yürümeyi göze almayıp minibüsle ulaşımı tercih ediyoruz.

Kadınlar Denizi Plajı (Ladies Beach)

Gelelim Kadınlar Denizi'ne. Plajın arkasında plaj boyunca yeme - içme yerleri ve mağazalar bulunuyor. Anlatıldığı gibi oldukça uzun bir halk plajı ve aşırı derecede kalabalık. Eğer şezlong ve şemsiye kiralayım rahat edeyim derseniz burasının da tenha olacağını zannetmeyin. Biz zar zor boş bir alan buluyoruz, tabi günlerden Cumartesi olmasının da bu kalabalıkta etkisi var. Hafta içi gittiğimizde nispeten daha az insan oluyor ama yine de kalabalık! Ancak deniz bu kadar kalabalık olmasına rağmen aşırı temiz, kumlu ve ılık. Tabi arada serin olan yerleri de var ama biz ısrarla ılık yerleri arayıp buluyoruz. Denizin tek dezavantajı çoğu zaman dalgalı olması. Tatilimizin 8 günü boyunca en fazla 3 günü dalgasız geçmiştir. Özellikle akşam saatleri dalga epey artıyor. Bunun yanında plajın Sahil Güvenliği epey kötü çalışıyor. Bu yaz benim de birine şahit olduğum birkaç tane boğulma olayı yaşandı ve bunda sahil güvenliğin ihmalkarlığının epey etkisi vardı. Yani siz siz olun denizde fazla açılmayın ve mümkünse yalnız denize girmeyin.

Kuşadası Plaj

Gece Hayatı (Barlar Sokağı)
Şu ünlü barlar sokağına geliyoruz. Karşılıklı sıralanmış 9-10 tane bardan oluşuyor. Beklentilerimiz o kadar yüksek ki hayal kırıklığına uğruyoruz. Barlar 90'ların sonlarından kalma bir atmosfere sahip, çoğunda tahta masalar var, tabi fiyatları da cüzi. Barlarda da yabancı turistler hakim. Anladığımız kadarıyla onları dekorasyon yada müzikler pek etkilemiyor, gayet güzel eğleniyorlar. Zaten mekanların çoğunun ismi 'Irısh Bar', yani burda Türklere pek rağbet yok. Sadece 2 tane mekanda Türklere hitap eden müzikler ve tarz mevcut. Sonuçta herkes kendine uygun bir mekan bulup gayet güzel eğlenebiliyor.

Kuşadası Çarşı
Kuşadası birçok tatil merkezine oranla oldukça büyük bir çarşıya sahip, böyle büyük bir çarşıda inanılmaz bir kalabalık görüyorsunuz. Çarşıdan girilen Kaleiçi Mevkii de eğlence mekanlarını ve küçük mağazaları barındıran bir yer. Özellikle canlı müzik arıyorsanız buradaki mekanları tercih edebilirsiniz.  Akşam güzel bir yürüyüş yapalım derseniz sahil boyunca epeyce yürüyebilirsiniz.

Kuşadası Gece

Yürüyüşünüzü yaparken limana gelen büyük ve görkemli tur gemilerini de seyredebilirsiniz. Tatilinizin dönüşünde Kuşadası'na özgü birşeyler alayım derseniz, biz burada en fazla deri ürünler satan mağazalar görüyoruz. Ancak bunların Kuşadası'yla ilgisi olmayıp tamamen turist çekmek amaçlı olduğunu düşünüyoruz.

Kuşadası Kale

Sonuçta 8 günlük tatilimiz çok güzel geçiyor. Hem hesaplı hemde eğlenceli bir tatil geçiriyoruz. Bundan çok daha güzel tatiller geçirmeniz dileğimle…

Kuşadası Gün Batımı

 

Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama