• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kuşadası Tusan Beach Resort

YAN GEL YAT TATİLİM...


Kuşadası Tusan Beach Resort

Benim için tatil demek gezmek, keşfetmek demektir. Hiçbir zaman bir yere gidip sürekli orada kalıp yan gelip yattığım tatilleri tercih etmemişimdir fakat bu sene tam da tercih etmediğim türde bir tatil yaşadım ve benim için oldukça farklı olan ama bir çok kişinin tercih ettiği bu dinleme deyim yerindeyse yatma tatilimi ve kaldığımız mekanı sizlerle paylaşmak istedim.
Her şey Mayıs ayında iş hayatı ve hayatlarımız yoğunluğu sebebiyle yeterince uyumaya, eğlenmeye, sohbet etmeye, oyun oynamaya fırsat bulamayan 3 yakın arkadaşımın bu tatili planlamasıyla başladı. Başta da söylediğim gibi bana kalsa böyle bir tatili kesinlikle planlamaz seçeceğim bir yere bir tur satın alır ve ona katılırdım. Bu yaz için de farklı iki tur programım daha olmasından ve azınlıkta kalmış olmamdan dolayı bende bu planı çok istemesem de kabul ettim. Kaderin cilvesine bakın ki bu yaz çıkabildiğim tek tatilim de bu yan gel yat tatilim oldu.
Programlanmasına çok karışmadığım, sadece ekonomime uyan bir tatil olmasına dikkat ettiğim bu tatilde arkadaşlarımın olmazsa olmazları mekân seçimini epey zor bir hale getirdi. Öncelikle denize sıfır bir mekân olmalıydı, İstanbul'a çok çok uzak olmamalıydı, halk plajlarında kalabalık sebebiyle bunalmamız ve şezlong derdi  yaşamamız için kendine ait bir plajı olmalı ve bu plaj mavi bayraklı olmalıydı. Ayrıca ekstra harcamalarımızın çok fazla olmaması için her şey dahil sistemi ile çalışan bir yer olmalıydı ve en son olarak benim şartım ekonomik olmalıydı. En önemlisi de tatile çıkacak 4 kişinin birden mekânı beğenmesi gerekliydi. Durum böyle olunca zaten dördümüz de çok yoğun olduğundan mekan seçimimiz epey bir uzun sürdü. Sonunda bölgeye karar verilip en iyi seçenekler değerlendirilip Didim'de White Beach Barfa Suite diye bir yere Temmuz ayının son haftasına rezervasyonumuzu yaptırdık. Yazımızın isminden de anlayacağınız üzere maalesef burada kalmak nasip olmadı. Bu yaz peşimi bırakmayan tatil şanssızlıkları meleği tatilimize 2 gün varken White Beach Barfa Suite'in elektrik tesisatında bir sorun olmasını sağlamış, benim burun kıvırarak çıkacağım ama son anda elimde tek kalan tatilimi de riske atmıştı. White Beach Barfa Suites 4 kişilik villaları olan, her şey dahil sistemi ile çalışan, denize sıfır bir site şeklinde tasarlanmış ve kendine ait plajı olan bir tatil köyü. Burayı göremedik, eminim çok güzel bir yerdir.
Tatilimizden iki gün önce bu tatil köyünde böyle bir problem yaşanınca Whita Beach Barfa suites sorumluları bizi başka bir her şey dahil sistemi ile çalışan bir otele yönelttiler fakat otel denizden 150 m daha uzakta olduğundan dolayı biz bu teklifi kabul etmeyip soluğu tatilimizi satın aldığımız Anı Tur'da aldık. Önce Anı tur'un da beni bu yaz defalarca hayal kırıklığına uğratan Bamtur ve Jolly tur gibi hayal kırıklığına uğratacağını sanmıştım ama öyle olmadı. Anı tur bize satın aldığımız Mekanla aynı özellikleri taşıyan başka bir otele yönlendirdi. Gerçi burada bir villada değil, yan yana odalarda kalacaktık ama otelin denize bakan odaları ve özellikleri bize cazip geldiğinden ve bu saatten sonra daha iyi bir ihtimal bulamayacağımızdan dolayı Anı tur'un bu teklifini kabul ettik. Anı tur'a ilgilerinden dolayı bir kez daha burada teşekkür etmek istiyorum.
Tabi her şey yoluna girdi sanıyor olabilirsiniz ama ufak sandığımız bir problem daha vardı. Biz otobüs biletlerimizi Didim'e almıştık. Oysa Anı tur'un bize bulduğu yeni mekan Kuşadası Kuştur mevkiinde bulunan Tusan Beach Resort idi. Temmuz ayının son haftasında o bölgelere otobüs bileti bulmanın ne kadar zor olduğunu çoğunuz  bilirsiniz, bizde öğrendik. Keşke Didim'e olan otobüs biletlerini hemen iptal etmeyip oradan Kuşadası'na geçseymişiz fakat biz daha Kuşadası ihtimalini öğrenir öğrenmez nasılsa bilet buluruz, en kötü ihtimal İzmir'e gider oradan geçeriz diye düşünerek hemen otobüs biletlerimizi iptal ettik. Daha sonrası gerçekten zor bir  süreçti. İnternetin başına toplandık ve otobüs bileti aramaya başladık. İstanbul'dan Kuşadası'na gidebileceğini düşündüğümüz tüm otobüs firmalarına baktık fakat Kuşadası'na cuma akşamına 4 kişilik yer bulmak imkânsızdı. Daha sonra İzmir otobüslerine bakmaya başladık. Gece saat 01.00 de bir otobüste 4 kişilik yer vardı ama bunu da rahat hat olmadığından arkadaşlarım istemedi. Hani bilirsiniz bazı otobüsler 50 küsur kişiliktir ve daracıktır. Bazıları da 44 kişiliktir ve daha rahattır. Bazı büyük firmaların bunun da ötesinde yan yana 2'li koltuk ve tekli koltuktan oluşan daha da rahat hatları vardır. Bizim bulduğumuz bunların için de en rahatsız olanıydı ve tatilden 1,2 hafta önce ayağını burkan bir arkadaşımızın da 9 saat yolculukta, bu otobüste ne kadar rahatsız olacağını düşünerek bu biletleri de almadık. En sonunda Kamil Koç firmasının gece 4,20 deki nispeten rahat otobüsünde 4 kişilik yer bulabildik ve otobüs biletlerimizi de aldık. Daha sonrasından otobüs'ün İzmir’e ulaşabileceği süreyi hesaplayıp birde İzmir'den Kuşadası'na öğlen 13,00 otobüsüne de 4 kişilik bilet alınca yol problemimizi çözmüş olduk. Şimdi çoğunuz neden uçak  bileti almadınız diyebilirsiniz. Uçak biletleri ancak çok çok önceden aldığınızda ekonomik olabiliyor. Son 1,2 ay içinde azımsanmayacak kadar pahalıydı maalesef.
Sonunda 22 Temmuz günü geldi ve biz gece otobüsümüzü beklerken otobüsü kaçırırız diye uyumaya bile cesaret edemeden otobüs saatini baygın bir halde bekledik ve sırf evde uyuyup kalmamak için daha 3,30 da İstanbul Alibeyköy Kamil Koç tesislerindeydik. Yolculuğumuz çok şükür büyük sorunlar olmadan geçti fakat Gebze'den Yalova'ya geçen feribotta oluşan uzun kuyruk sebebiyle bu sefer de İzmir deki otobüsümüzü kaçırma riskimiz oluşmuştu. Sabahın köründe feribot sırası mı demeyin, ben yıllardır yılda en az 5,6 kez İstanbul'dan Bursa'ya giderim. Ne bayramlarda, ne yoğunlukta bu sıranın bomboş olduğunu, ne sıradan günlerde de saatlerce sıra beklediğimizi bilirim. O yüzden yolculuğunuzu sırasında eğer Gebze Eski hisar - Yalova Topçular feribotunu kullanacaksanız bu geçişin bekleme süresinin bilinemez olduğunu bilmelisiniz. Zira benim bir Bursa'dan İstanbul'a dönüş yolculuğum Bursa terminalde başlayan trafikle ve feribotun rüzgâr sebebiyle kapanması da eklenince İstanbul boğaz köprüsüne kadar tamı tamına 13 saat sürmüştür. Bu sizlere inanılmaz gelebilir ama aynen başımdan geçmiş bir olaydır. Sonunda 1,5 saat Feribot sırası bekledikten sonra Feribota bindik ve önce Yalova'ya sonra da Bursa terminale ulaştık. Bu sürecin çoğunda uyukladığımdan dolayı bu süreç epey kolay geçti bile diyebilirim. Bursa terminalde bize yapılan otobüs anonsunda otobüsten hiç inmememiz, hemen devam edeceğimiz yönünde olmasına rağmen Kamil Koç'un sistemlerinde oluşan bir sorundan tüm hatlar birbirine karışınca çokta ne olduğunu anlamadan memleketim olan Bursa da da tam 1 saat 10 dakika bekledik. O anda aklımdan geçen şey; bütün bir yıl tatil  planları yapmış olduğum, iki tatil planımın çoktan mahvolduğu ve bütün uğraşlarıma rağmen ulaşabildiğim tek yerin memleketim olduğuydu. Sonuçta bütün bu gecikmeler  sonucunda İzmir deki otobüsümüzü kaçırmamız kesinleşmiş oldu. Teknoloji sağ olsun. Arkadaşım bu sorunu bir telefonla halletti ve otobüsümüzü daha ileri bir saate  aldırdı. Başta da dediğim gibi yolculuğumuz çok büyük sorunlar olmadan geçti, 3,4 saat rötar yaptık, çok beklemekten ayaklarımız şişti, tüm yolculuk boyunca arka koltukta oturan teyzenin oğluna 1 saat kaldı diye yalan söylemesini dinledik, kuru yiyecekler yemekten sıtkımız sıyrıldı, saatini daha geç vakte almamıza rağmen neredeyse yetişemediğimiz İzmir - Kuşadası otobüsü yolcuları bizi 5 dakika beklemek istemedikleri ve buna tepki verdikleri için bütün o yorgunlukla benimde tepki vermem sonucu yolcularla kavga ettik, kavga sona erdikten sonra otobüsteki Tv'yi açmak istediğimde Tv çalışmadı ve en sonunda Kuşadası Kuştur mevkiinde otobüsten indiğimizde Tusan otel buradan yürüterek 5 dakika boşuna dolmuşa binmeyin diyen bir abimizi dinleyerek o sıcakta, o yorgunlukla, valizler ve ağır sırt çantalarımızla 20 dakika yürüdük. Gördüğünüz gibi gayet rahat bir yolculuk oldu. :D
Sonunda zaten görüş alanımızda olan ama çok büyük bir alana dağıldığından girişini bulmak için etrafından dolandığımız otelin etrafındaki mesafeyi de aşınca Tusan Beach Resort'un resepsiyonuna ulaştık ve bundan sonra her şey cidden güzelleşti. Hemen görevliler koşup valizlerimizi aldılar, 2 dakika bile sürmeyen resepsiyon işlemlerinin ardından kollarımıza tüm hafta her şey dahil sisteminden faydalanmak için gerekli olan bileklikler takıldı, bu bileklikler kağıt gibi görünen ama kesinlikle kopmayan, yırtılmayan sadece rengi açılan bileklikler. Bazı otellerde de bunların plastik olanları kullanılıyor. Resepsiyon işlemleri biter bitmez  görevliler bize, biz gelmeden çok önce hazırlanan deniz manzaralı odalarımıza kadar eşlik etti. Odaya girer girmez ilk yaptığımız şey balkona çıkıp o harika deniz manzarasını seyretmek ve buna değdi demek oldu...
Hemen burada size Tusan Beach Resort ile ilgili genel bilgileri ve bizim görüşlerimizi bildirelim. Büyük ihtimalle bu yazıyı okuyanların esas amacı bu tesis hakkında bilgi almak olacaktır.

Kuşadası Tusan Beach Resort

Tusan Beach Resort Web Sitesi: http://www.tusan.com.tr

Tusan Beach Resort Hava Durumu: Tusan Beach Resort Kuşadası Kuştur mevkiinde bulunuyor. Buranın havası Kuşadası merkezden oldukça farklı. Havada nem oranı az ve hava da sürekli esinti olduğu için hiçbir zaman bunaltıcı sıcaklar olmuyor. Öyle zamanlar oldu ki zaman zaman şezlonglar da gölgede de olsak Temmuz'un ortasında üşüyüp üstümüzü giyme gereği hissettik. Yöre esnafından aldığımız bilgiye göre de özellikle astım hastaları havasından dolayı Kuşadası Kuştur mevkiini tercih ediyorlarmış. Şöyle serin bir tatil yapayım istiyorsanız Kuşadası Kuştur mevkindeki oteller bu isteğinize gerekli cevabı verecektir. Özellikle Tusan Beach Resort konumlandırmasından dolayı epey rüzgar alan bir yer. İstanbul'un bunaltıcı sıcaklarından sonra bana ilaç gibi geldi diyebilirim.

Tusan Beach Resort Standart Odaları: Odaların içinde 2 çok sert yatak, 1 komodin, 1 şifonyer, 1 dar gardırop, 5,6 askı, 37 ekran bir tv, uydu yayını, kaliteli bir klima, harika manzaralı bir balkon,  1 sehpa ve 2 sandalye bulunuyor. Ayrıca balkonlarında da 1 sehpa ve 2 sandalye daha bulunuyor. Odalarda otel terliği bulunmuyor bu yüzden mekâna giderken odada giymek için terlik almak veya plaj terliğinizi kullanmak isteyebilirsiniz. Banyolar küvet var ve her daim sıcak su zaten olmazsa olmaz.

Tusan Beach Resort Oda

Tusan Beach Resort Oda Temizliği: Gayet başarılı. Siz her istediğinizde veya özellikle kapınıza rahatsız etmeyin yazısını asmadığınız her gün odanız temizleniyor.

Tusan Beach Resort Müşterileri: Otelin müşterilerinin yüzde yetmişinin yabancı turist olduğunu söylemek yanlış olmaz ve bu misafirler genelde çocuklarıyla tatile gelmiş aileler. Tusan Beach Resort tam da ailecek tatil yapılacak bir yer.

Tusan Beach Resort Fiyatları: Otelin Temmuz ayında kapı fiyatları iki kişilik odada tek kişi herşey dahil gecelik 210 TL idi. Eğer bizim gibi Anı tur'dan erken rezervasyonla tatilinizi satın alırsanız bu rakam 75 - 80 TL'ye kadar düşüyor.
 
Tusan Beach Resort Personeli: Gayet güler yüzlü ve yardım sever bir personeli var. Özellikle yaşadığımız bir problem sonucu ayağımıza kadar gelen nöbetçi müdürü takdirimizi kazanmıştır.

Tusan Beach Resort


Tusan Beach Resort Sahili ve Güneşlenme Alanları: Tusan Beach Resortun kendine ait dar ama uzun mavi bayraklı bir plajı var. Çok daha güzel mavi bayraklı plajlar gördüğümden plaja çok ahım şahım güzel de diyemeyeceğim, kötü de diyemeyeceğim. Sahil oldukça temiz tutuluyor, her yerde şezlonglar mevcut. Tusan Beach Resort'ta şezlonglar herşey dahil sistemine dahil fakat şezlong minderleri ücretli. Ücreti günlük 1 Euro. Yanıma aldığım hasır bu sebeple çok iş görüyor. Bir şezlong ta tek havlu ile rahat etmek pek mümkün değildir. Sahilin dışında otel bahçesinde ağaçlar altında çok geniş güneşlenme alanları mevcut. İşte bu alanlar bizim tatil boyunca konuşlandığımız bölgeler. Tabi bu alanlarda istediğiniz yerde gününüzü geçirmek için sabah kahvaltıdan önce istediğiniz şezlonga havlunuzu koymalısınız. Bu bütün kalabalık tatil köylerinde, 5 yıldızlı ve resort otellerde genelde böyledir. Bu alanlar tam otelin ortasında, sahile oldukça yakın, ayrıca restoran ve kafelere de eşit uzaklıkta, en önemlisi de odalarımıza giden asansöre en yakın bölgede bulunuyor.

Tusan Beach Resort Denizi: Hava durgun olduğu sürece Kuşadası ve çevresindeki denizler epey temiz oluyor ama denizde dalga olduğunda açıktan gelen pislikler de olmuyor değil ve maalesef burada genelde öğleden sonra deniz dalgalı oluyor.

Tusan Beach Resort

Tusan Beach Resort Havuzları: Otelde bir normal büyüklükte bir de bayağı küçük 2 havuz var. Küçük havuzu genelde çocuklu aileler tercih ediyor. Havuzların etrafında epey bir şezlong bulunmasına rağmen oradaki yoğunluk sahil ve güneşlenme bahçelerinden daha fazla olduğundan sabah erken saatte şezlonglara havlu koymak gerekiyor. Her zaman havuzu, denize tercih etmiş olan bendeniz de bu havuz da yüzmek istedim ama ne mümkün. Havuz da kulaç atacak yer yok. Gerçekten havuzlar çok kalabalık oluyor. Büyük havuzda sürekli yüksek sesli müzik yayını ve animasyon gösterileri olduğundan kafa dinleme, kitap okuma imkanınız da çok az. Büyük havuz bar'a ve kafelere çok yakın olduğundan içeceklere ve aperatiflere ulaşmak çok kolay. İki havuzu da akşam 20,00'ye kadar kullanabiliyorsunuz. Büyük havuz'un her yerde göremeyeceğiniz en cazip tarafı yanlarında bulunan 3 penceresi. Böylece siz havuzun içindeyken, tabi dipteyken ve dipte kalabiliyorken 1 alt kattaki kafe'ye inen bir arkadaşınız sizin havuzun içinde fotoğrafınızı çekebiliyor.

Tusan Beach Resort Can Kurtaran Hizmetleri: Otelin sahilinde veya havuzlarında can kurtaran hizmeti bulunmuyor. Güvenliğinizi tamamen siz sağlamalısınız. Gerçi havuzlarda sürekli bulunan animasyon ekibinin size bir  şey olsa ortada bırakmayacaklarına eminim. Zira havuzlarda onların karışmadığı bir yüzme seansı bile yapabilmek çok zor. :)

Tusan Beach Resort Kahvaltıları: Tusan Beach Resort'ta kahvaltılara en güzel öğün demek yanlış olmaz. Tüm öğünleri açık büfe olan mekanda iyi bir açık büfesi olan bir restoranda bulabileceğiniz tüm çeşitlere ek olarak her sabah krep, tüm omlet çeşitlerini ve taze meyveler bulmak mümkün. Bir çok unlu mamulün bulunduğu kahvaltılar da su böreği gibi geleneksek böreklerimizi görememek bence kahvaltıdaki tek eksik nokta idi.

Tusan Beach Resort Yemekleri: Son derece çeşitli yemeklerin bulunduğu mekan da mutlaka bir çeşit et yemeği, bir çeşit tavuk yemeği, bir çeşit balık, bir çeşit pilav, çeşitli sebze yemeklerini, 15 - 20 çeşit zeytinyağlı ve en az 10 - 15 çeşit tatlı bulmak mümkün. Bunların yanında salata barı, pide çeşitleri çıkaran fırını, sıcak lokma dökülen barı, ızgara et ürünleri sunan bölümü ve dondurma büfesi de açık büfe yemeklerine epey çeşitlik katıyor. Tusan Beach Resort' ta yoğun dönemde, 1 haftalık rezervasyonlar da bir kere kullanabileceğiniz birde alakart restoran bulunuyor. Bu restoran da yemek yemek için rezervasyon yemek gerekiyor. Alakart restoran'da genelde deniz ürünleri bulunuyor. Alakart restoran'ın Tusan Beach Resort'un açık büfe restoranları kadar başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz. İstediğimiz balık tamamen farklı bir balık geldiğinden ve yanındaki sebzelerin iyice pişmemesinden Tusan Beach Resort'un alakart restoranı ilk eksi puanımızı aldı. Her şeyi size bol bol sunan bir mekanda gelen deniz ürünleri tabağı da oldukça yetersizdi fakat tüm bunlar bütün hafta boyunca iyice beslenmiş bizler için çokta sorun olmadı. Esas hayal kırıklığını sıra tatlı tabağına geldiğinde yaşadık çünkü tatlı tabağının adı Türk tatlı tabağı olmasına rağmen gelen tatlı tabağında Türk tatlılarını temsil edecek ne bir parça baklava vardı, ne kadayıf, ne dilber dudağı, ne de bilinen herhangi bir Türk tatlısı. Bizim açımızdan tatlı tabağının kötü olmasının çok önemi yok fakat bu kadar yabancı turist müşterisi olan bir mekanın Türk tatlı tabağı adı altında bir ürün sunuyorsa bunu hakkıyla yapmasının ülkemizin güzel tatlılarının tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Tusan Beach Resort Aperatifleri: Tusan Beach Resort'ta sabah kalktıktan sonra gece 24'e kadar her türlü meşrubatı, bira, rakı, şarap, votka gibi bilinen alkollü içecekleri, çay, kahve çeşitleri ve hatta birçok lüks mekanda bile ekstra sayılan türk kahvesini bile bulmak mümkün. Öğün aralarındaki aperatifler de patates kızartması, hamburger, çizburger, kuru pasta gibi ürünler bulunuyor. Yazmadan geçemeyeceğim burada yediğimiz çizburger sanırım açık büfedeki tüm yemeklerden bile lezzetliydi. Eğer sizde Tusan Beach Resort'ta tatil yaparsanız mutlaka çizburger'i denemelisiniz. Tok karnına bile hepimiz çok beğendiğine göre gerçekten enfes bir lezzetti.

Tusan Beach Resort Herşey Dahil Sistemi: Otelde Sabah 7'den akşam 24'e kadar bir çok açık restoran, bar ve kafe bulunuyor. Restoranların çoğu denize sıfır ve harika bir manzarası var. Bunların hangi saatler arasında hizmet verdiği hem Tusan Beach Resort'un web sitesinin indir bölümünde hem de otele girer girmez size verilen kağıtlarda yazıyor. Bu saatler dışında alacağınız içecek ve yiyecekler, disco'da içeceğiniz tüm içecekler, odalardaki mini bardan içtiğiniz içecekler ve oda servisi ile istedikleriniz herşey dahil sistemine dahil olmayıp ekstra ücretlendiriliyor. Alacarte restoranda da 1 kereden fazla yemek yerseniz buda ekstra ücretlendiriliyor. 
Bunların haricinde şezlong minderi ücretli ve plaj havlu servisi de depozitolu. Aktivitelerin hepsi her şey dahil sistemine dahil olduğundan hepsini hiçbir ekstra ücret ödemeden kullanabiliyorsunuz. Tabi ücretli olanlar da yok değil. Gece tenis kortu ışıklandırması, sinema, hamam, sauna ve masaj hizmetleri, dalgıçlık, su kayağı ekipman ve dersleri, motorlu su sporları her şey dahil sistemine dahil olmayan aktivitelerden.

Tusan Beach Resort İnternet: Odalarda ücretli de olsa internet hizmeti bulunmuyor. Eğer bilgisayarınızı yanınızda götürdüyseniz ve internete bağlanmak ihtiyacı duyuyorsanız yanınızda birde bizim gibi mobil internet hizmeti taşımanızda oldukça yarar var. Lobide internet hizmeti bulunuyor fakat saati 8 TL olarak ücretlendiriliyor. Hemen lobinin yanında bulunan internet kafe fiyatlarının da bu civarda olduğunu düşünüyorum.

Tusan Beach Resort Eğlence: Otelde birçok dili konuşan bir animasyon ekibi bulunuyor. Bu ekip aerobik ve su jimnastiği gibi aktivitelerle karşınıza çıkarken zaman zaman da çocuklarınızı eğlendirmek amacıyla onlarla oyunlar oynarken de karşımıza çıkıyor. Aynı ekip her akşam otelin amfi tiyatrosunda gösteriler yapıp bu gösterilerden sonra Kuşadası merkez de bulunan barlara turlar düzenliyorlar. Animasyon ekibinin gösterileri idare eder seviyede, diskosuna hiç uğramadık ve bence kendi eğlencenizi kendiniz yaratmanız Tusan Beach Resort'ta eğlenmek için çok daha garantili bir yöntem.

Tusan Beach Resort Aktivite: Sahilde bulunan deniz bisikleti ve kanolar her şey dahil sistemine dahil olduğundan bunlarla denize açılabilirsiniz fakat hava rüzgarlı olduğundan bunları kullanmanıza izin vermiyorlar. Hava da burada neredeyse günün yarısında rüzgarlı ve deniz dalgalı oluyor. İsterseniz sahilde ekstra ücret karşılığında tabi motorlu su sporları aktiviteleri, para sailing ( paraşütle bir tekneden yukarı yükselmek ) aktivitesi, dalgıçlık dersleri bulunuyor. Otelin içinde de hafif yıpranmış bir tenis kortu, oyun makineleri, masa tenisi gibi aktiviteler bulunuyor.

Tusan Beach Resort Alışveriş: Otelde uzun bir koridor boyunca tam da lobi ve odalar arasındaki koridorda kuyumcu, deri mağazası, fotoğrafçı, hediyelik eşya mağazası, yazlık kıyafetler ve mayo bulabileceğiniz 1,2 mağaza ve market bulunuyor. Market'te her istediğinizi bulmak mümkün değil, Bazı temel şeyler satılıyor. Mesela sigara kullanıyorsanız içtiğiniz marka büyük ihtimalle bu markette olmayacak, varsa da pahalı olacaktır. Eğer sigara ihtiyacınız olursa ya bizim gibi İstanbul'dan kartonla almalısınız ya da 15 dakika yürüme mesafesinde Kuştur'a kadar gidip oradan almalısınız.

Tusan Beach Resort Ulaşım: Otelin ana kapısından yaz ayları boyunca sürekli Kuşadası Kuştur'a ve Kuşadası Merkez'e giden dolmuşlar geçiyor. Dolmuş ücretleri yanlış hatırlamıyorsam Kuştur'a 2-3 TL, Kuşadası Merkez'e 4-5 TL civarında idi. Dolmuş seferleri gece 12 de bittiğinden eğer gece Kuşadası Merkez'e, Kuşadası barlar sokağına eğlenmeye gittiyseniz otele dönmenizin tek yolu taksiye binmek. Yazlık yerlerdeki taksimetre ücretlendirmeleri normalden daha fazla olduğundan her ne kadar Kuşadası Merkez ile Kuşadası Tusan Beach Resort arası taksi ile 10 dakika da gidilse de 30-35 TL arasında tutuyor çünkü birde burada gece tarifesi uygulaması bulunuyor. Otelin önünde de her vakitte taksi bulmak veya resepsiyondan çağırmalarını istemek mümkün. Eğer gece hayatına düşkünseniz ve ulaşımı da ucuza getirmek istiyorsanız hem otelin animasyon ekibinin hem de Anı Tur'un gidiş-dönüş ulaşımı 10 TL'ye sağladığı bar turları bulunuyor.

Tusan Beach Resort Sağlık Hizmetleri: İşte bu konu oteldeki en sorunlu konu sanırım. Otelde 24 saat açık olduğunu bildiğimiz bir klinik var fakat bu kliniğe işiniz düşmeden ne yaptığını bilemiyorsunuz. Maalesef bizimde işimiz düştü. Arkadaşım denizde aşırı dalga sonucunda bir kayaya sürtünüp düşünce 1,2 yerinden yaralandı ve ayağının çeşitli yerlerine deniz kestanesi battı. Bunun üzerine biz de hemen kiliniğe gittik. Gerçi benim yanımda her tatil ne olur ne olmaz diyerek aldığım Baticon, yara bandı, Bepanthol, ağrı kesici gibi ilaçların bulunduğu bir ecza çantam vardı ve ilk müdahaleyi yaptık ama yine de yeterli olmadı ve doğru dürüst bir pansuman için kliniğin yolunu tuttuk. Kliniğe girdiğimizde ne doktor vardı ne de hemşire. Orada bulunan kişiye derdimizi anlattık ama bize verdiği tek yanıt burada bir müdahele yapamayacağı, özel bir klinik ile anlaşmaları olduğu ve ancak bizi oraya sevk edebileceği oldu. Ondan sonra sahilde tanıştığımız bir bayanın da güneş yanığından  muzdarip olduğunu, bunun üzerine kliniğe gittiğinde sadece ‘’bepanthol sürün’’ cevabını alıp başka bir şey yapamayacaklarını söylediklerini öğrendik. Sonuçta güneş yanığı kişisel olarak halledilebilecek bir problem. Bizde arkadaşımızın ayağına giren deniz kestanelerinin zeytinyağı sürerek çıkartıldığını internet aracılığı ile öğrendik fakat o tesiste bulunan onca çocuğun başına gelebilecek türlü kazayı düşünmeden edemedik. Bunlara acilen müdahale yapılamayacak olması gerçekten can sıkıcı bir durum ve para tuzağı.

Tusan Beach Resort'ta günlük hayatımız: Sabah 8 civarı uyanıp bazı arkadaşlarımız denize girdikten ve şezlonglara havlu bıraktıktan sonra kahvaltıda buluşma. Uzun bir kahvaltı faslı, ardından şezlonglara geçiş, kremlenme, denize girme, şezlong ta Türk kahvelerimiz ve sodalarımız eşliğinde kitap ve sohbet keyfi. Ardından öğle yemeği. Her ne kadar sabah kahvaltıda yediklerimizi henüz sindirememiş olsak ta tatil psikolojisi ile nasılsa yediklerimize dikkat etmiyoruz diye mutlaka belki hafif bir şeyler yerim düşüncesi ile açık büfeye uğrama ve canımızın çektiği birçok şeyden azar azar da olsa aldığımızdan şişkin bir mide ile şezlonglara dönüş. Daha aradan 2,3 saat geçmeden ilk kafe tarafına giden arkadaşımıza ısmarlanan patates kızartması ve biralar sonucunda yüzecek halimiz kalmadığından şezlonglara yığılma. Akşam saat 6,7 gibi duş alma ve kıyafet değiştirmek için odaya dönüş ve ardından akşam yemeği. Nasıl oluyorsa acıkmışız. Sanırım midemiz normalin 3 katı kapasiteye kadar çıktı. Ağır bir akşam yemeğinden sonra kahveye oldukça düşkün olan grubumla kahve içmek için lobi tarafındaki kafe ve barların olduğu kısma geçme. Nasıl olduysa günün bundan sonraki saatleri her gün aynı değil, değişiklik gösteriyor. Bazen Lobi barda yanımızda getirdiğimiz kutu oyunlarını oynarken ( zira yeterli ışıklandırma olmadığından bu zor bir iş ama içeceklerden de uzak kalmak ta istemiyoruz. ) bazen otelin amfi tiyatrosunda gösterileri izliyor, bazen havuz başında sohbet ediyor, bazen de Kuşadası Merkez'e iniyor veya Kuşadası Kuştur'a kadar yürüyüş yapıyoruz.

Kuşadası Merkez: Kuşadası Merkez oldukça büyük ve gelişmiş bir bölge. Kuşadası gerçekten büyük bir ilçe. Burada hem bir sürü yazlık ev, hem bir sürü tesis bulmak mümkün. Kuşadası'nın büyük bir marinası olduğundan her gün burada büyük yolcu gemilerini görmeniz mümkün. Otel odamızın balkonundan bu marina gözükmese de, marinadan çıktıktan sonra uzaktan da olsa bu gemilerin sabah geliş akşam gidişlerini seyretmek mümkün. Seyretmek ve içinde olamamak tabi insanda karışık duygulara sebep oluyor. Yazımın 1,2 yerinde de bahsettiğim iptal olan tatil planlarımdan biri de böyle bir gemi seyahati olduğundan durum benim için oldukça iç burkucu. Yine de büyük yolcu gemilerini seyretmeyi oldum olası sevmişimdir.
Kuşadası çarşısında yok yok ama bölge turistik olduğundan daha çok hediyelik eşya dükkanları mevcut. Kaleiçi diye bir yer az çok bodrum çarşının dar sokaklarını andırıyor. Zaten tüm yazlık tatil mekanları az çok birbirine benzer. Sahildeki kafeler, hediyelik eşya dükkanları, gece eğlence mekanları bu tip yerlerin değişmezleridir. Biz Kuşadası merkezi gündüz çok fazla gezemedik o yüzden size burada çok fazla bilgi veremeyeceğim ama bu yaz tatilini Kuşadası merkez de yapan bir arkadaşım sizlere yazısında ayrıntıları ile Kuşadası'nı anlatacaktır.

Kuşadası Kadınlar Plajı: Kuşadası çevresinde birçok halk plajı olmasına rağmen Kadınlar plajı bunların en ünlüsü. Bizde bir günümüzü bu plajda geçirmek istiyoruz. Kadınlar plajı dar ama çok uzun bir kum plaj. Herhalde burası benim Kuşadası'nda kaldığım sürede en çok denize girdiğim yerdir. Bunun iki sebebi var. İlk sebebi sahil o kadar kalabalık ve rahatsız ki kendinizi denize atmak istiyorsunuz. İkinci sebebi de bunca kalabalığa rağmen çok temiz ve su sıcaklığı harika bir denizi olması.

Tusan Beach Resort ve Kuşadası Çevresinde Gezilecek Yerler: Kuşadası konumu itibariyle birçok yere çok yakın. Kuşadası'nda tatil yaparken Efes Antik Kenti'ni, Meryem Ana Evi'ni, Artemis Tapınağı'nı, St John Kilisesi'ni, Şirince Köyü'nü, hatta Pamukkale ve Didim'i bile gezebilirsiniz. Bunun haricinde tekne turlarına katılabilir, eğer Schengen vizeniz varsa Kuşadası'na çok yakın olan Samos (Sisam Adası) adlı yunan adasına düzenlenen günübirlik turlara bile katılabilirsiniz. Benim tam bu tarihlerde geçerli schengen vizem olmasına rağmen bu tura katılmamış olmam tamamen üşengeçliğimdendir. Umarım siz bu fırsatı bulursanız kaçırmazsınız. Ayrıca Kuşadası ve çevresinde 3 tane büyük aqua park bulunduğundan, dilediğiniz de çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla birlikte gönlünüzce eğlence dolu bir gün de geçirebilirsiniz.

Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama