• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Aytepe Doğa Yürüyüşü

Nisan ayındayız… Havalar çok ısınmadan ve dondurucu soğuk kırılmışken doğa yürüyüşü yapmaya karar veriyoruz. Bilirsiniz bahar yorgunluğunu yenmenin yollarından biri de doğada vakit geçirmektir. Doğa yürüyüşü yapmak için İstanbul çevresindeki en popüler yürüyüş bölgelerinden birini seçiyoruz. Kocaeli Yuvacık Barajı sonundaki Aytepe mevkiinde bulunan Menekşe Yaylasında yürüyeceğiz.

Bunun için öncelikle günübirlik bir tur satın alıyoruz. Kendi aracınızla da Aytepe'ye ulaşım oldukça kolay fakat yürüyüş parkurlarını bilmiyorsanız, ormanın içinde kaybolmamak için her zaman bir rehber eşliğinde grupla yürümek çok daha güvenlidir. Üstelik tur ile giderseniz yeme içme derdiniz ve yürüyüş sonunda o yorgunlukla otomobil kullanma sorununuz olmaz. Turumuzun fiyatı  50 TL.Bu fiyat Aytepe'ye gidiş-dönüş ulaşım, rehberlik hizmetleri, köy kahvaltısı ve yürüyüşün sonundaki sucuk ekmeği içeriyor. Aslında çoğu günübirlik turda üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri içerir.

Turumuzu satın alıp, hava şartlarından dolayı bir kez ertelettikten sonra 17 Nisan 2011 tarihine rezervasyonumuzu yaptırıyoruz. Eğer İstanbul çıkışlı paket bir tur satın aldıysanız bu ister günübirlik olsun, ister bir haftalık bu turların İstanbul'da 3 farklı yerden kalkış noktaları bulunur.

1. Bakırköy veya Yenibosna Londra Kamping veya İncirli Boyner
2. Taksim AKM önü veya Beşiktaş Yıldız Cami Önü veya Beşiktaş Lunapark Önü
3. Kadıköy Eski Salıpazarı parkı, Kadıköy Evlendirme Dairesi.

Bu noktalardan hangisi olduğu size tur tarafından bildirilir. Bunları yazmamızın sebebi İstanbul'da ancak 3 noktadan bu turlara katılabileceğiniz ve genelde bu turlar günübirlik ise sabahın bir körü, haftalıksa akşamın bir yarısı kalktığından gezinizi veya tatilinizi planlarken İstanbul içi ulaşımıda hesaplamanız içindir.
Velhasıl bizde sabahın altı buçuğunda kalkıp yedide ancak evden çıkıp taksiye atlıyor ve yedi otuzda Beşiktaş Yıldız Cami önünden turumuza katılıyoruz. Bilmeyenler için hemen açıklayalım Beşiktaş Yıldız Cami; Barbaros bulvarından Zincirlikuyu’ya doğru yukarı çıkarken, Yıldız parkına çıkan yolun tam ortasında kalıyor.
Yolumuz yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor. Birde Kadıköy'de verdiğimiz 15-20 dakika molayı sayarsak kahvaltıya ulaşmanız 9,30 - 10,00'u buluyor. O yüzden sabah evden çıkmadan veya yolda bir şeyler atıştırmakta gerçekten fayda var. Nasılsa kahvaltıya gidiyorum diye düşünerek aç yola çıkmak sabrınızı epey zorlayacaktır. Saat 10,00'a gelirken Kocaeli Yuvacık Barajının sonundaki Servetiye Cami köyünde bulunan Karaaslan alabalık ve kamping tesislerine varıyoruz. Burada kahvaltı edeceğiz.

Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Açıkçası burası çevrenin en büyük tesisi olmasına rağmen bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Her şeyden önce kahvaltı salonumuzdaki şömine yeni yanmıştı ve salon çok soğuktu. Oraya vardığımızda tesisin tur'un gelişinden haberi olmasına rağmen hazırlıkları tamamlanmamıştı ve kahvaltı için epey beklemek zorunda kaldık. Her ne kadar geç gelmiş olsa da gayet lezzetli ve doyurucu bir kahvaltı ettik ve rehberimiz etrafında toplandık. Bu tur tanıtımında yaklaşık olarak 2-2,30 saat yürüyeceğimiz belirtilmiş olsa da doğar sever rehberimiz grubun çok genç olduğunu ve daha fazla yürümeye dayanabileceğini söylüyor ve 5 saat, tam 14 km yürümemize karar veriyor. Her ne kadar 1,2 kişi buna itiraz etse de yürüyüşümüz genelde inişli olduğundan sonunda hepimiz 5 saat yürümeyi kabul ediyoruz.
Tur otobüsümüze binip yürüyebileceğimiz en yüksek noktaya çıkıyoruz.

Aytepe Doğa Yürüyüşü

Buradan rehberlerimizin biri en önde, diğeri en arkada ortalama bir hızda 40 kişi yürümeye başlıyoruz.

Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Yürüyüşümüz genelde iniş olduğundan gayet rahat geçiyor, Tırmanırken ortaya çıkan nefes nefese kalma sorunu burada yok. Yaklaşık olarak bir buçuk saat yürüdükten sonra çay içmek ve tuvalet ihtiyaçlarımız için ormanın içinde tahta sıraları olan şirin bir mekanda mola veriyoruz.
 
Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Molamız yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor ve tekrar yola başlamadan önce rehberimiz kaybolan biri olmaması için bizi tekrar sayıyor ve yola koyuluyoruz. Parkurumuz genelde fazla kullanılmayan geniş toprak köy yollarından oluşuyor.

Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Yürüyüş güzergahımız genelde sıcak dere kanyonu etrafında sürdüğünden çok yukarılardan dereleri görebiliyoruz ve bu görüntüler bize harika fotoğraf kareleri sunuyor.

Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Yaklaşık olarak 1,30 saat daha yürüdükten sonra dere kenarında başka bir mola daha veriyoruz.

Aytepe Doğa Yürüyüşü
 
Artık bayağı aşağılara indiğimiz ortam çok daha yeşil ve kırlardan yürümek daha kolay. Yürüyüşümüz esnasında 2,3 defa dere üzerinden geçmek zorunda kaldık. Bu yüzden ayakkabılarınızın hem yürüyüşe uygun, rahat ayakkabılar hem de su geçirmez ayakkabılar olması çok önemli. Ayrıca yürüdüğünüz sürece ısındığınızdan dolayı kat kat giyinmenizde fayda var. Isındığınızı hissettiğiniz an bir kat kıyafetinizi çıkarıp daha sonra mola verdiğinizde üşümemek için giyebilirsiniz. Böylece hem yürürken çok 
terlemeyi önlemiş, hem de terliyken hasta olmayı önlemiş olursunuz. Yanınızda mutlaka su ve yedek kıyafetlerinizi koyabileceğiniz bir sırt çantanız olmalı. Yürüyüş boyunca kıyafetlerinizin kuru ve temiz kalıp kalamayacağını bilemezsiniz.

Aytepe Doğa Yürüyüşü

Son molamızdan sonra 1 saat daha yürüyüp sabah kahvaltı yaptığımız tesise ulaşıyoruz. Gariptir kendimizi çok yorgun bile hissetmiyoruz ta ki otobüse binip kaslarımız soğuyana kadar da pek yorgun hissetmeyeceğiz.
Rehberlerimiz bize sucuk ekmek hazırlarken bize tesisin kenarında bulunduğu dere kenarında biraz daha yürüyüş yapıyoruz. Doyamamışız demek ki...

Yemeklerimizi yiyip İstanbul'a dönmek üzere tur otobüsümüze biniyoruz. Otobüs bizleri sabah aldığı noktalara bırakıyor ve evlerimize dönüyoruz ve ancak ondan sonra kaslarımızın ne kadar ağrıdığını, ne kadar antrenmansız kaldığını ve ne kadar yorulduğumuzu anlıyoruz. Bu durumlarda en iyi ilacın bir bardak çay ve bir aspirin olduğunu geçmiş tecrübelerden biliyor olmak güzel tabi. Ne kadar yorulursanız yorulun doğa da yürüyüş yapmanın keyfi hiçbir şeyle kıyaslanmaz. Size burada anlatamayacağımız tek şey de gün boyunca aldığımız keyiftir. İşte bunun için sizde yollara düşmeli ve kendiniz bunu yaşamalısınız...

Kocaeli Aytepe doğa yürüyüşümüzün fotoğraf galerisi için tıklayınız.

Yorumlar - Yorum YazZiyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret595539
Seyahat Valizi Search
Özel Arama